Idealan dezert za sve ljubitelje maka
Mak me uvijek asocira na djetinstvo. Odmah pred sobom ugledam mak u cvatu, čujem glas svoje majke koja mi govori da isti ne mirišem, boliće me glava. A vuče me njegova jarko crvena boja. Uvijek sam se divilla koloritima, cvijeću takođe. A mak u svom cvatu je zaista opojan, što zbog njegove estetike, što zbog jarko crvene boje, što zbog opojnosti njegovog mirisa.
Onda osjetim miris štrudle od maka na našem stolu, kojoj se i danas podjednako radujem.
Potom mi sjećanje doseže do srednje škole i pužića od maka koje sam uzimala gotovo svakodnevno u obližnjoj pekari pored gimnazije.
Zaista je malo osoba koje ostaju ravnodušne na pomen štrudle s makom ili neke druge poslastice, kojoj ovo sjeme daje posebnu aromu.
Mak je zastupljen u gotovo svim kuhinjama svijeta, mnogi nisu ni upoznati sa njegovim ljekovitim svojistvima.
Dugo je predstavljao simbol sna i smrti, zbog opijuma koji se iz njega ekstrahuje i crvene boje. Najstariji zapisi o njegovoj upotrebi potiču iz Mesopotamije, gdje je korišćen u medicinske svrhe, ali i kao “biljka veselja”. Atletičari u antičkoj Grčkoj su prije takmičenja pili napitak od vina, maka i meda da bi bili snažniji.
Narodni ljekari ga preporučuju za opuštanje mišića, protiv bolova, za iskašljavanje i grčeve u želucu. Bogat je antioksidansima, koje organizam štite od upala i malignih oboljenja.
Sjeme maka je izuzetno bogato nezasićenim masnim kiselinama, posebno oleinskom i linolnom (esencijalna omega 6 masna kiselina koju organizam ne stvara). Ova kiselina je značajna za transport i resorspciju vitamina A,D,E i K, može da uspori razvoj multiple skleroze, zaštiti kardiovaskularni sistem, reguliše krvni pritisak i zgrušavanje krvi.
I zato, mak nije samo ukusan i aromatičan, već je i blagotvoran za naš organizam.
Prije par mjeseci sam boravila na primorju kod svojih roditelja. Jednog dana sam imala nevjerovatnu potrebu za slatkim. Mislim da je to bio jedan od onih dana kada hormoni u ženskom organizmu divljaju.
Kad evo čuda, majka me obaviještava da je pravila neki kolač sa makom.
Mojoj sreći kraja nema. Posljednjih godina sam postala baš veliki sladokusac.
Njegov ukus je naprosto savršen. Meni je milovao sva čula i odmah sam ga proglasila svojim novim omiljenim dezertom.
Mislim da će se ovim kolačem oduševiti svi ljubitelji patišpanja i maka. A zamislite tek spoj.
Originalni recept je moja majka modifikovala, a ja sam modifikovanu formu preuzela. Pravim ga svaki put kada želim priuštiti sebi nešto slatko.
Nažalost, često ja to želim, kada bih se vodila samo željom mislim da bih ga stalno pravila. Ipak se vodim i razumom.
Dakle, onda kada želite prirediti za sebe neku poslasticu, ugostiti dragu osobu, imam prijedlog za vas. A ono što je najvažnije, jako se brzo priprema. Sve sa pripremom i obradom ovaj kolač vam neće uzeti više od 35minuta.
Da li vrijedi?
O, daaaaaa….
Potrebno nam je sljedeće:
Sastojci:
Za tijesto:
4 jaja
4 kašike džema od marelice
1 šolja mlijeka
1/2 šolja kokosovog ulja, otopljenog
3 šolje integralnog pšeničnog brašna (možete vi koristiti i bijelo brašno, ja sam koristila integralno i kolač je imao ovu smeđkastu notu)
1 prašak za pecivo
Za fil:
3 šolje mlijeka
3 kašike džem od marelice
1 kk vanila ekstrakta
400gr mljevenog maka
7 kašika mljeve plazme
Priprema:
Prvo ćemo pripremiti smjesu za tijesto.
Umutiti bjelanca, dodati džem od marelice i postepeno dodavati žumance, mlijeko i ulje. Dobro promiješati, ja sam koristila mikser.
Umiješati brašno i prašak za pecivo, u posebnu vanglu.
Smjesu iz druge vangle postepeno dodavati u prethodnu vanglu postepeno i miješati, dok se masa ne sjedini.
U podmazan pleh izlićemo 1/2 ove smjese i staviti u rernu na 180 stepeni. Peći nekih 10ak minuta, dok se ne uhvati korica preko gornjeg sloja.
U međuvremenu pripremamo fil.
U šerpu ćemo izasuti 3 šolje mlijeka, dodati džem i plazmu i kuvati, uz postepeno miješanje. Nakon par sekundi miješanja skloniti sa ringle.
U međuvremenu, 1/2 tijesta je dovoljna pečena. Izvadimo je iz rerne.
Svu količinu fila izlijemo preko tijesta, potom dodamo preostalo polovinu tijesta i stavimo nazad u rernu.
Pečemo na 180 stepeni još 15 minuta.
Pečen kolač izvadite iz rerne i ostavite ga da se prohladi.
Možete ga služiti uz svježe voće, ili posuti plazmom.